A Legfelső Védelmi Tanács elé terjesztendő, kormányhatározat formájában elfogadott dokumentum szerint a román hatóságok a migráció törvényes formáit kívánják támogatni, elsősorban a román munkaerőpiac igényeinek megfelelő, képzett bevándorlókat, illetve a román felsőoktatási rendszerbe jelentkező hallgatókat részesítik előnyben.
Ami a menedékkérőket illeti, Románia rugalmas rendszer kiépítését tervezi, az egységes európai szabályokat kívánja alkalmazni, de fellép az illegális migráció és az embercsempészet ellen, valamint kiemelt figyelmet fordít azokra a menedékkérőkre, akik nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.
A kormány közleménye szerint az érintett hatóságok módosítani készülnek a jogszabályi keretet, hogy kiküszöböljék az ellentmondásokat, gyakorlatba ültessék az európai irányelveket és egy "befogadóbb" törvényi környezetet alakítsanak ki.
Bukarest fokozottabban fogja ellenőrizni, hogy jogszerűen tartózkodnak-e területén az Európai Unión kívüli országok polgárai, és szigorúbban kíván intézkedni a törvénysértők eltávolításáról, esetleges kitiltásáról. Másfelől a stratégia értemében fejleszteni akarják a menekültek elhelyezésével és társadalmi beilleszkedésével foglalkozó intézményhálózatot is.
Románia aktív szerepet kíván vállalni a nemzetközi közösség és az EU erőfeszítéseiben, ami a nemzetközi védelemre szoruló menekültek helyzetének tartós megoldását illeti - olvasható a bevándorlási stratégiáról kiadott kormányközleményben, amely azonban nem említ konkrét intézkedéseket.
Ugyancsak legutóbbi ülésén döntött a kormány arról, hogy további 6400 posztot hoznak létre a belügyi alakulatoknál. Corneliu Calota kormányszóvivő szerint az állásokat nem fogják feltétlenül betölteni: a kabinet csak megtette a szükséges előkészületeket, hogy egy válsághelyzet esetén ne hátráltassák jogi akadályok a rendfenntartó erők létszámának bővítését.